فراخوان جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد

بهار 1403

شهر به مثابه کالبدی پویاست که حیاتش را از نبض ساکنین خود می‌گیرد و هم‌چون آیینه، تصویرگر حال مردمان خود است. نوروز بهانه ای است تا بتوان شهر را آنگونه که در شان ساکنان آن است پیرایش نمود و نشاط و شادابی را در فضای شهر گسترانید.

مشهد الرضا(ع) جهانشهر برکت و کرامت، شهر امام مهربانی‌ها، شایسته آن است که در شان مجاوران و زائران امام رضا علیه السلام برخوردار از سیمایی مطلوب و فضایی فرحبخش و آکنده از رویدادهای هنری فاخر و ذیل گفتمان انقلاب اسلامی باشد.

جشنواره هنرهاى شهرى مشهد در تداوم سنت دیرینه خود، امسال نیز با بهره گیری از تجارب سال گذشته در راستای رویکرد جدید مدیریت شهری برای تولید آثار تعاملی و مخاطب محور باتاکید بر خلاقیت و نوآوری در طراحی آثار، همراه با هنرمندان و فرهیختگان شهر به استقبال از بهار سال ۱۴۰۳ خواهد رفت.

دریافت محتوای فراخوانثبت نام و ارسال اثر-ویژه بخش دانشگاهی

رویکردهای محتوایی:

طرح های پیشنهادی می توانند در برگیرنده ی هر یک از مضامین زیر باشند:

 

✦نوروز (تجلی هویت ملی):

 • آداب، آیین ها و رسوم اقوام ایران زمین در نوروز
 •  نوروز پیام آور دوستی و مهربانی
 •  نمادها و نشان های نوروز
 • خاطرات و نوستالژی های نوروز و سال تحویل

✦ ماه مبارک رمضان (تجلی نشاط معنوی)

 • نمادها و نشانه های ماه مبارک رمضان
 • بهره گیری از مفاهیم ماه مبارک رمضان همچون مودت و مهربانی، احسان و همدلی بین مردم
 • آیات قرآن و احادیث با مضامین اخلاق اجتماعی

✦ امام رضا علیه اسلام (تجلی هویت دینی):

 • القاب و صفات امام رضا علیه السلام
 • برکت و کرامت در شهر امام مهربانی ها
 • نمادها و  نشانه های حرم امام رضا علیه السلام

✦ مشهدالرضا علیه السلام، شهر حماسه و ایثار:

 • یادمان های مرتبط با ایثار و شهادت
 • فرماندهان برجسته هشت سال دفاع مقدس خراسان رضوی

بخش اول: المان های شهری

این بخش با هدف بهره گیری از ذهن خلاق و طرح های بدیع هنرمندان در راستای تولید آثار حجمی دائم و المان های موقت پذیرای طرح های هنرمندان می باشد. نکات زیر در این بخش حائز اهمیت است:

 • در این بخش با توجه به تنوع موضوعات هنرمندان می توانند طرح های خود را در قالب های احجام شهری و نیز المان های موقت ارائه نمایند.
 • طرح های پیشنهادی می بایست مبتنی بر محورهای جشنواره و واجد تعامل، خلاقیت و نوآوری در ایده و طراحی باشد.
 • توجه به ارائه ایده ها با قابلیت ماندگاری آثار (از منظر ارزش هنری، متریال، شیوه تولید و نصب) حائز اهمیت است.
 • در این بخش ایده ها و طرح های ارسالی در گام اول مبتنی بر ویژگی های تعاملی، خلاقانه و زیبایی شناسانه ارزیابی می گردد. در گام دوم و بر اساس جانمایی طرح در صورت لزوم اصلاحات مرتبط به هنرمند پیشنهاد می گردد.
 • با توجه به اهمیت خوانش شبانه آثار شهری، تمهید فنی لازم و نیز پیشنهادات مرتبط با نورپردازی آثار پیشنهادی مورد تاکید است.

بخش دوم: آذین بندی شهری

تزیینات شهری همواره بخش مهمی از رویداد هنرهای شهری مشهد بوده، که نقش به سزایی در تغییر چهره و فضای متناسب شهر در ایام بهار طبیعت داشته است. در این بخش از جشنواره هنرهای شهری مشهد، چشم انتظار هر اقدام هنرمندانه ای هستیم که در ایجاد جلوه ای نو، با نشاط و همسو با بهار طبیعت و ماه مبارک رمضان، بر کالبد شهر نقش بندد.

 

* هنرمندان در این بخش با توجه به ظرفیت های عناصر شهری در قالب های زیر می توانند به طراحی و ارائه اثر بپردازند:

الف- افزودن احجام، اشکال و آرایه‌های خلاقانه به سازه‌ها و مبلمان شهریِ در اختیار شهرداری مانند پل‌های پیاده‌رو و سواره‌رو، ایستگاه‌های اتوبوس و هواکش‌های مترو، نرده‌ها و ستون‌ها و میله‌های پرچم، پله‌ها و زیرگذرها، دیواره کارگاه‌های شهری و فضای سبز و …

ب- ارائه طرح خلاقانه هنری برای تغییر کیفیت بصری فضاهای نازیبای شهر با استفاده از انواع شیوه‌ها و تکنیک‌های هنری (ایده براساس فضای مشخص)

ج- نگاه نو به انواع تزئینات الحاقیِ مناسبتی در شهر، از انواع ریسه‌ها، کتیبه‌ها، پرچم‌ها، دیوارکوب‌های نوری و تصویری، قاب‌ها و …

 

 

نکات مهم در ارائه طرح در این بخش:

1- خلاق، نوآور و جذاب

2- با حداکثر جلوه بصری (بهره گیری از تنوع فرم و رنگ) و دیده‌شوندگی در عین رعایت اصول زیبایی‌شناسی؛

3- بدون تزاحم با عملکرد اصلی سازه‌ها و مبلمان شهری؛

4- قابل تکثیر و اجرای سریع و با هزینه مناسب؛

5- با مواد و مصالح ساده، سبک و موجود؛

6- قابل نصب و جمع‌آوری آسان؛

7- برخوردار از توجه به مسائل زیست‌محیطی؛

بخش سوم: آثار نوری

آثار و المان های نوری بواسطه جذابیت های بصری و ظرفیت آنها در ادغام و به کارگیری عناصر مختلف هنرهای تجسمی و سمعی و بصری مورد توجه گروه های مختلف مخاطبان در تمام سنین می باشد. در پی پاسخ به این نیاز از دل ایده های خلاقانه و نوآورانه هنرمندان، برآن شدیم تا با بهره گیری از عناصر هنر شهری و فناوری های نوین در قالب آثار نوری و تعاملی بر روزآمد سازی این مسیر بیش از پیش بیافزایم در ادامه این مسیر در سال جدید، تاکید بر خلق آثار خلاقانه و تعاملی، ارائه طرح های هویت محور با بزرگنمایی متناسب بافضای شهری مورد توجه می باشد.

ویژگى آثار موردنظر، سبک و شیوه اجرا :

از آنجا که مخاطب اصلى در طراحى و اجراى آثار نورى، مردم هستند و بازخورد رفتارى ایشان نتیجه ارتباط موثر با آثار تولید شده مى باشد. ضمن درنظر گرفتن ویژگى هاى لازم و اصولى یک اثر هنرى، توجه ویژه به تعامل محورى در طراحى آثار، مورد تاکید مى باشد. حفظ اصالت هنرى و زیباى بصرى علاوه بر انتقال پیام، امکان درك صحیح و آسان مخاطب، ارائه ایده هاى خلاقانه و بدیع و بهره گیرى از قالب ها متنوع تعاملى همچون، ترکیب عنصر نور با صوت، حرکت، بازى، فناورى هاى نوین و … براى ایجاد سرزندگى و نشاط در شهروندان از دیگر ویژگى هاى مورد نظر آثار این بخش است.

نکات مورد نظر در طراحى :

 • خلاقیت و نوآورى در ایده ها، هم خوانى مفهومى با موضوعات فراخوان
 • ا ستفادها ز تکنولوژى هاىن وین و سیستم هاى کنترلى پیشرفته
 • قابلیتا جرا و سهولت ساخت در فضاى شهرى
 • قابلیت ماندگارى در محیط درشرایطا قلیمى مختلف و مواجهب ا وندالیزم شهرى
 • رعایت استانداردهاى فنى و تخصصى لازم و اصول ایمنى
 • عدم ایجاد اغتشاش بصرى در طول روز

بخش چهارم: دیوارنگاری

جداره های شهر مشهد الرضا سالهاست که به مدد ذوق و ایده های ناب هنرمندان، قاب هایی از طرح و نقش و رنگ را در خود جای داده است. جشنواره هنرهای شهری مشهد در این بخش از تمامی هنرمندان علاقه مند به ارائه طرح متناسب با موضوعات پیشنهادی دعوت می کند با ارائه آثاری نو و خلاقانه، جداره و سطوح شهری را مزین نمایند.

 موضوعات مدنظر در این بخش:

– امام رضا علیه السلام؛ داستان ها و روایت هایی از زیارت (با رویکرد ملی و بین الملل)

– خانواده و فرهنگ ایرانی اسلامی

– طبیعت و معماری خراسان

– جلوه های غرور آفرین از حضور بانوان ایران زمین در عرصه های ملی و بین الملل

 

2-4-  دیوارهای مرتفع

طراحی و اجرای نقاشی برای دیوارهای مرتفع شهری

 

3-4-  دیوارهای کوچک ثابت و سازه های متحرک

زیباسازی دیوارهای کوچک پی در پی در یک خیابان یا بلوار با تاکید بر خط نقاشی، خوشنویسی سخنان امام رضا(ع) و عناصر تزئینی اصیل و برگرفته از حرم ایشان

الف – نقاشی بر دیوار در ابعاد 3*5  ، 3*3  متر

ب – نقاشی بر بوم های موقت

بخش پنجم: گلستان

طراوت و نشاط بهاری  شهر متاثر از آثار و المان هایی است که در تعامل با فضای سبز شهری و گونه های چشم نواز از گلها و گیاهان در جای جای شهر نمایان گشته اند. در راستای زیباسازی و افزایش غنای بصری و تغییر چهره شهر مشهد الرضا علیه السلام همزمان با ایام نوروز و نوزایی طبیعت به منظور بهره گیری از ایده ها و طرح های بدیع و استفاده از آرایه های هنری مرتبط با فضای سبز و گل آرایی شهری، این بخش از جشنواره میزبان طرح ها و ایده ای خلاق هنرمندان است.

 

رویکردهای اجرایی:

–  تاکید بر خلاقیت و نوآوری در طرح های ارسالی

– توجه به مختصات عرصه های فضای سبز شهری در طراحی المان ها

– توجه ویژه به طراحی و توسعه طرح های خشک منظر در محیط شهری

– درخت آرایی و جان بخشی به درختان خشک سطح شهر

– تاکید بر طراحی المان های تعاملی و تلاش در جهت ایجاد شور و نشاط، با هدف مشارکت و حضور مردم در تعامل با سازه ها

– ارائه طرح های خلاقانه جهت زیباسازی و گل آرایی محلات شهری و محله آرایی

–  توجه به طراحی احجام و سازه های ترکیب شده با گل با تاکید بر استانداردهای آثار میان رشته ای (فضای سبز، معماری منظر و هنرهای تجسمی) به صورتی که بیشترین حجم به گلکاری اختصاص یابد.

– طراحی المان ها و در نظر گرفتن تناسب بسترهای کاشت با موقعیت مکانی و اجتماعی، تزئینات شهری و نورپردازی به نحوی که هنر گل آرایی و فضای سبز بیشتر نمایان گردد.

– طراحی تزئینات شهری ترکیبی (الحاقات هنری در ترکیب با فضای سبز شهری موجود)

– طرح های ارسالی باید دارای تناسب با معابر و فضاهای پرتکرار یا مهم شهری باشد. طرح می تواند بر اساس تصاویر واقعی از فضای شهری مکان پیشنهادی جانمایی گردد. (جانمایی در مناطق حاشیه ای و کم برخودار نیز مدنظر قرار گیرد.)

– توجه به ارائه ایده ها با قابلیت پایداری و ماندگاری آثار (متریال، شیوه تولید و نصب) و همچنین امکان جابجایی اثر در مناطق مختلف شهری حائز اهمیت است.

– توجه به انتخاب مصالح بادوام، سازگار با محیط و در دسترس دارای اهمیت است.

بخش ششم: هنرهای مردمی

این بخش با هدف افزایش مشارکت مردم و گروه های هنری مناطق در فعالیت های بهار با محوریت مساجد شهر مشهد مقدس طراحی گردیده است. فراخوان و شرایط ثبت نام جهت شرکت علاقمندان به صورت مجزا منتشر می گردد.

نحوه ارسال اثر:

متقاضیان شرکت در جشنواره می‌بایست تصویر اثر یا آثار پیشنهادی را در قالب یک فایل تصویری با کیفیت در ابعاد 50*70  با فرمت JPG و حداکثر 5 MB و شامل تصاویر از سه بعدکه نشان‌دهنده جزئیات، اندازه‌‌‌گذاری و مونتاژ اثر در فضای شهری، نمایش شیوه اتصال یا قرارگیری و توضیحات معرفی مصالح و شیوه ساخت تنظیم کرده و از طریق سایت جشنواره به آدرس:

artmashhadevent.ir ارسال نماید.

 • در بخش نقاشی دیواری، ارسال تصویر با رزولوشن 300 Dpi و مد رنگی RGB برای هر اثر مورد پذیرش است.
 • در هر بخش، هر هنرمند حداکثر 5 اثر می‌تواند ارسال کند.

آخرین مهلت ثبت نام و ارسال آثار: 16 شهریورماه 1402

ثبت نام وارسال اثر: artmashhadevent.ir

آدرس دبیرخانه: مشهد مقدس، انتهای بلوار شهید بهشتی، بوستان کوهسنگی، خانه هنرمندان شهرداری مشهد

شرایط عمومی فراخوان

 • شرکت در جشنواره برای همه علاقه مندان و هنرمندان خلاق و توانمند عرصه هنرهای شهری آزاد می باشد.
 •  اصالت اثر مورد تاکید برگزار کننده جشنواره بوده و در صورت احراز هر گونه کپی برداری از نمونه های داخلی و خارجی، در هر مرحله از رویداد، از جشنواره حذف می گردد.
 • پس از ارائه اثر به جشنواره، سازمان مجاز خواهد بود که طرح را بسته به صلاحدید خود تولید و یا تکثیر نماید. همچنین طرح و مشخصات اثر را در منابع مربوط منتشر نماید. حق استفاده و تکثیر این آثار و تصاویر آن­ها در سایت، بروشور، کاتالوگ و غیره با رعایت حقوق معنوی اثر برای دبیرخانه محفوظ است.
 •  هنرمندان محترم با ثبت نام در جشنواره مدعی خواهند بود که اثر تنها متعلق به ایشان است. در مواردی که میان افراد مختلف چه داخلی و خارجی پیرامون مالکیت معنوی اثر اختلاف پیش آید؛ مبنای دبیرخانه در تایید مالکیت اثر، فرم مشخصات ثبت نام کننده در سامانه جشنواره خواهد بود و هر گونه تبعات قانونی ناشی از آن متوجه ثبت نام کننده می باشد.
 • شرکت کنندگان با ثبت نام در جشنواره تایید می نمایند در صورت انتخاب اثر، برای اجرا توسط خود و یا مجری دارای صلاحیت، موارد فنی و علمی لازم جهت کار با تجهیزات برقی و الکتریکی را رعایت نموده و مسئولیت های مربوط را می پذیرند.
 •  حفاظت از آثار در دوران برگزاری جشنواره بر عهده هنرمندان است. طراحان و هنرمندان لازم است شرایط جوی و تغییرات آن را به خوبی پیش بینی نمایند.
 •  انتخاب و داوری آثار ارسال شده در تمام بخش های جشنواره در دو مرحله توسط هیئت انتخاب و سپس هیئت داوران صورت می پذیرد. دبیرخانه جشنواره بنا بر نیاز ستاد برگزاری در بخش های مختلف رویداد نسبت به سفارش طرح با توجه به موضوعات مد نظر اقدام خواهد نمود.
 • اخبار، اطلاعیه ها و هر گونه تصمیم پیرامون فرآیندها و اقدامات مرتبط با رویداد هنرهای شهری که از سایت جشنواره منتشر می گردد جزء بلافصل فراخوان بوده و برای شرکت کنندگان لازم الاجرا می باشد.