Skip to main content
اخبار

فراخوان بخش بین الملل “جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد” منتشر شد

توسط 2 آذر 1400No Comments

فراخوان جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد منتشر شد

سلسله “جشنواره هنر شهری مشهد” از نوروز سال1387 فضای شهر را به نمایشگاهی بزرگ از آثار هنرمندان ایرانی از مجسمه‌سازان، معماران، طراحان گرافیک محیطی، نقاشان و … تبدیل کرده و بخشی از خاطرات معاصر مشهد را شکل داده است، اکنوندر چهاردهمین سال برگزاری جشنواره، قرار است میزبانی از آثار هنری در تراز بین‌المللی نیز به تجربه‌های گذشته افزوده شود و فصلی جدید از جلوه‌های هنر شهری در “جهانشهر برکت و کرامت” آغاز شود.

جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد، میزبان آثاری خواهد بود که به مفاهیم “برکت” و “کرامت” در قالب فضای مفهومی (پاویون)، برای جانمایی در فضاهای عمومی شهر پرداخته باشند و روایت‌گر مصداقی از موضوعات اصلی باشند و مخاطبان را با “داستانی” از یک “سوژه” مشخص مواجه کنند.

توجه به نمادها، عناصر و نشانه‌های هنر اسلامی و ایرانی، جلوه مناسب در میان اغتشاشات بصری شهر و وجود طرح مناسب برای نورپردازی در شب از جمله ویژگی های ظاهری است که در فراخوان درج گردیده است.

در این دوره از جشنواره برای اجرای آثار برگزیده، براساس آنالیز مصالح و ساخت اعلام‌شده در اسناد مسابقه و ارزش‌گذاری کارشناسیبا قیمت روز، توافقی میان برگزارکننده و صاحب اثر یا مجری معرفی‌شده از سوی وی امضاء خواهد شد. سقف پرداخت کلیه هزینه‌های اجرایی شامل خرید مصالح، دستمزدهای ساخت و اجرا، تولید آثار محتوایی هنری یا نمایشی، تأمین فضای کارگاهی، حمل و نقل، پذیرایی و اسکان عوامل، بیمه و سایر امور اجرایی، مبلغ چهار میلیارد و پانصد میلیون ریال می‌باشد و همچنین علاوه بر هزینه ساخت و اجرا، مبالغ پانصد، چهارصد و سیصد میلیون ریال به عنوان حقوق معنوی استفاده از اثر و براساس امتیاز مورد نظر داوران به همه آثار برگزیده پرداخت خواهد شد.

جوایز نفرات اول تا سوم به ترتیب 10، 6 ، 4 و جایزه مردمی 5 هزار دلار به همراه تندیس جشنواره و لوح تقدیر شهردار مشهد خواهد بود.

هنرمندان می‌توانند آثار خود را از 6 آذرتا پایان روز جمعه 3 دی‌ماه 1400را در پایگاه اینترنتی جشنواره بهآدرسwww.artmashhadevent.irبارگذاری نمایند، اعلام آثار برگزیده تا 10 دی از سوی هیات داوران اعلام خواهد شد و رونماییاز آثار در27 اسفند 1400 صورت خواهد پذیرفت.

رویداد نوروزگان

جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری، در بخشی دیگر از اقدامات خود با عنوان رویداد نوروزگان، در چهار بخش میزبان آثار هنرمندان خواهد بود.
بخش یادمان‌های نوروزی که در آن 14 یادمان تعاملی موقت در 14 نقطه مهم شهری، اکران خواهد شد و برای طراحی و ساخت این یادمان‌ها، رقابتی محدود میان پذیرفته‌شدگانی بیش از ظرفیت اصلی صورت می پذیرد، هنرمندان تا 8 آذرماه با بارگذاری اطلاعات حرفه‌ای خود در پایگاه اینترنتی جشنواره مهلت شرکت در این بخش را خواهند داشت.
در بخش آذین‌بندی، انتشار گسترده آثار تزئینی هنرمندان برای تغییر حال و هوای شهر در نوروز، با موضوع تلاقی بهار طبیعت و اعیاد شعبانیه و ماه مبارک رمضان صورت می‌پذیرد و هنرمندان تا 20 آذر ماه جهتبارگذاری آثار خود در پایگاه اینترنتی جشنواره مهلت دارند.

آثار بخش دیوارنگاری، با نگاهی نو و خلاقانه و استفاده از ابزار و مصالح مختلف، در دو قسمت بر دیوار‌های شهر،نمایان خواهند شد، طراحی و اجرای نقاشی دیواری بر دیوارهای مرتفعبا رقابت محدود میان حداکثر 30 هنرمند پذیرفته‌شده که تا 8 آذرماه سوابق خود را در سایت جشنواره ثبتکنند و طراحی و اجرای نقاشی دیواری و نقوش برجستهکه باالهام از عناصر تزئینی اصیل و برگرفته از حرم امام رضا(ع) برایزیباسازی دیوارهای کوچک انجام می‌شود و هنرمندان می‌توانند آثار خود در این قسمت را تا 5 دی ماه در سایت جشنواره بارگذاری نمایند.

در بخش هنرهای نمایشی نیز اجرای 14 اثرنمایشی،در قالب انواع شیوه‌های مختلفمیدانیباتأکیدبرخلاقیت‌هایویژهواجراهای مفهومی به‌عنوان مکمل یادمان‌های نوروزی در 14 نقطه برگزیده شهری صورت خواهد پذیرفت.در این بخش، رقابتی محدود میان پذیرفته‌شدگانی بیش از ظرفیت اصلی برگزار خواهد شد. گرو‌ه‌های علاقمند می‌بایست طرح اولیه خود را براساس یک سوژه مربوط با مفاهیم “برکت” یا “کرامت” همراه با سوابق خود تا 20 آذرماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

ثبت یک نظر