Skip to main content
اخبار

21 المان‌ تعاملی در انتظار بهار 1401 مشهد

توسط 17 آذر 1400No Comments

بخش «یادمان‌ها» از بخش‌های مهم جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد است که پس از فراخوان اولیه و بررسی رزومه 197هنرمند متقاضی شرکت در این بخش، داوران رزومه 92هنرمند را برای جانمایی در 21نقطه از شهر مشهد انتخاب کردند و حالا در مراسمی در کارخانه نوآوری مشهد، این هنرمندان براساس اولویت‌های انتخاب‌شده در یکی از این 21محل جانمایی شدند تا در مهلت باقی‌مانده، ماکت اولیه آثارشان را متناسب با موضوعشان و موقعیت مکانی آن‌ها به جشنواره تحویل دهند.

 

اجرای آثار جشنواره در 35 نقطه شهر مشهد

دبیر جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد گفت: این جشنواره به‌دنبال برنامه‌ای مشخص برای شهر مشهد است و نیاز دارد با رویکردی عادلانه به مناطق شهر نگاه کند و نباید هیچ منطقه‌ای در شهر بر منطقه دیگر اولویت داشته باشد. وی ادامه داد: علاوه بر این نقاط بیست‌ویک‌گانه در نظر گرفته شده در بخش یادمان‌ها، در بخش اصلی فراخوان 14نقطه مهم شهری برای اجرای پاویون‌ها در نظر گرفته شده است و به‌نوعی 35محل برای نمایش آثار در نوروز 1401 در شهر وجود دارد.

یک‌پسر تصریح کرد: دلیل برگزاری قرعه‌کشی در بخش یادمان و درنظرگرفتن ظرفیت چهاربرابری برای هر بخش، این است که ما مطمئن شویم در همه نقاط، حداقلی از آثار وجود دارد. با پیگیری‌هایی که انجام شده است، پرداختی جشنواره در مرحله ارائه ماکت با رشد سه‌ونیم‌برابری به 7میلیون تومان خواهد رسید. این پرداخت با این هدف است که به‌ازای هر نقطه به اعتدالی از آثار در سوژه و مکان برسیم.

 

حرکت جشنواره هنرهای شهری مشهد به‌سمت رشد کیفی آثار

دبیر جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد با اعلام اینکه امسال جشنواره تفاوت‌های آشکاری نسبت به سال‌های گذشته داشته است، گفت: دلیل این اصرار و تأکید مجموعه شهرداری مشهد، حرکت آثار به‌سمت محصولات کیفی بوده است.

مهدی یک‌پسر با بیان اینکه در سال‌های گذشته پس از فراخوان و انتخاب آثار برای جانمایی آن فکر می‌شد، اظهار کرد: بی‌شک موقعیت جانمایی آثار در شکل، سبک و نوع طرح بسیار اثرگذار است و سعی کرده‌ایم روند اشتباه گذشته در این دوره اصلاح شود و تغییر این وضعیت و سفارش آثار بر این اساس در دستورکار قرار گرفت.

وی با اشاره به اهمیت دستاوردهای محتوایی در آثار ارسالی به جشنواره، اضافه کرد: در گذشته آثار باتوجه‌به موضوعات کلی که در جشنواره اعلام شده بود، تولید می‌شدند؛ موضوعی که در مرحله اجرا بر وزن محتواهای آثار اثر می‌گذاشت. یک‌پسر ادامه داد: مدیریت شهری انتظار داشت به برخی سمت‌وسوها بیشتر توجه شود، اما بیشتر آثار به‌سمت موضوعات آزادتر سنگینی می‌کرد.

 

نگاه عمیق جشنواره به سوژه‌ها

دبیر جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد بیان کرد: راه‌حلی که در این دوره به ذهنمان رسید، این بود که یک لایه در موضوعات و سوژه‌ها عمیق‌تر شویم و مصداق‌هایی را براساس موضوعات تعریف کنیم تا هنرمندان بیشتر با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و به‌نوعی سفارش دقیق‌تر شود.

وی با اشاره به اینکه در گذشته آثاری را در شهر اکران می‌کردیم که فقط دیدنی بودند و درنهایت مردم با آن‌ها عکس می‌گرفتند، تصریح کرد: اما چارچوب تعریف‌شده در دبیرخانه این است که آثار بتوانند رفتاری بین خودشان و مردم به وجود بیاورند. بنابراین، امسال آثار باید شکلی تعاملی به خود بگیرند و شاخص انتخاب آن‌ها، شکل‌گیری رفتار بین مردم و آثار در نظر گرفته شده است.

 

تمهیدات برای بیشتردیده‌شدن آثار هنرمندان

یک‌پسر با تأکید بر اینکه ایجاد شرایط و موقعیت‌هایی برای بیشتردیده‌شدن آثار نیز در این دوره از جشنواره در دستورکار قرار گرفت، اظهار کرد: در این دوره متناسب با آثار تولیدشده در بخش یادمان، شرایطی فراهم شده است که درباره سوژه‌ای که اثر به آن اشاره می‌کند، نمایشی تدارک دیده شود تا ارتباط مردم با این آثار افزایش یابد.

دبیر جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد با اشاره به اینکه چهار تا پنج‌برابر ظرفیت هرکدام از مناطق هنرمند برای بخش یادمان جشنواره انتخاب کرده‌ایم، افزود: برای تحقق این دستاورد باید مسیر کیفی مناسب و حرفه‌ای تبیین و تعریف می‌شد که تابه‌حال براساس این مسیر پیش رفته‌ایم. هم اکنون 197نفر در بخش یادمان‌ها حضور پیدا کرده‌اند و هیئت‌داوران براساس رزومه افراد 92نفر را برای جانمایی المان در 21نقطه از شهر مشهد انتخاب کرده است.

 

برنامه‌ریزی جشنواره هنرهای شهری در 3 بخش اصلی

وی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد 3بخش اصلی دارد که مخاطب آن هنرمندان هستند، ادامه داد: بخش مسابقه بین‌المللی با هدف طراحی پاویون‌های شهری برنامه‌ریزی شده است و چالش این حوزه در زمینه طراحی فضاست و محتوایی که درون آن اتفاق می‌افتد. یک‌پسر اضافه کرد: اما در بخش المان‌ها طراحی فضا نداریم؛ درواقع نمادی را طراحی می‌کنیم که در وضعیت‌های مختلف براساس زاییده ذهن شما ایجاد می‌شود.

دبیر جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد گفت: در بخش اصلی فراخوان جشنواره هیچ‌گونه محدودیتی برای شرکت وجود ندارد و هنرمندان می‌توانند تا 3اثر به جشنواره ارسال کنند تا در هیئت‌داوران بررسی شود. پایان مهلت شرکت در این بخش 3دی‌ماه است. وی ادامه داد: در بخش یادمان‌ها حدود 92هنرمند انتخاب شده‌اند و تا 7دی‌ماه فرصت دارند که ماکت‌های مربوط به هر بخش را به جشنواره تحویل دهند.

یک‌پسر با اشاره به بخش تزیینات شهری به‌عنوان سومین برنامه‌ این جشنواره، افزود: نگاه ما به این بخش با سال گذشته متفاوت بوده است و هدف آن تغییر در نازیبایی‌های شهر با استفاده از خلاقیت است که در این بخش نیز حضور افراد مختلف آزاد است. هنرمندان تا 26آذرماه مهلت دارند در این فراخوان شرکت کنند.

 

12ب 

ثبت یک نظر